Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl

Przejdź do treści

W Olsztynie powstaje zbiornik retencyjny.

Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl
Opublikowane według w Budownictwo · 11 Wrzesień 2017
Przy ul. Targowej w Olsztynie trwają prace związane z przebudową ulicy. W bliskim sąsiedztwie powstaje jednak dużo ciekawsza inwestycja. Mowa o zbiorniku retencyjnym, który w razie dużych opadów deszczu zapewni odprowadzenie deszczówki z ulic. Ma to zagwarantować spokojny sen mieszkańców, którzy w razie ulewy obawiali się o podtopienie domostw.

Zbiornik wykonano z żelbetowych, wodoszczelnych elementów, które zostały umieszczone pod ziemią. Tam będzie spływać deszczówka, której w przypadku dużych opadów powodowała przeciążenie sieci kanalizacji deszczowej i cofanie wód na ulice Olsztyna. Zbiornik znajduje się przy ul. Budowlanej i został wykonany z trzech komór o pojemności 1900 m3. Komory połączone są ze sobą specjalnym systemem przelewów, które w zależności od intensywności opadów będą przyjmowały odpowiednie ilości wody. Ponadto instalacja zostanie połączona z aktualnie przebudowywaną kanalizacją przy ul. Towarowej. Zgromadzona woda w czasie opadów będzie odprowadzana kanałem przy ul. Lubelskiej do wylotu jeziora Track.

Prace na terenie przy ul. Targowej trwają już od 2016 r. W chwili obecnej gotowe jest około 30% inwestycji. Wykonane zostały m.in. większa część infrastruktury podziemnej między ulicami Leonharda i Sprzętową, gotowe są przyczółki od ul. Leonharda do ul. Betonowej. Wyremontowany został też odcinek między ulicą Cementową, a węzłem Wójtowo. Cała inwestycja ma zakończyć się maksymalnie do 2018 r.

Tego typu projekty są szczególnie ważne, gdyż w razie zbyt dużych opadów odprowadzają nadmiar wody, chroniąc tym samym lokalnych przedsiębiorców oraz domy olsztynian. Tym bardziej, że przeciętny mieszkaniec Olsztyna rzadko ubezpiecza swoje lokum od klęsk żywiołowych czy podtopień. Straty w wypadku powodzi lub podtopień są duże i władze miast w całej Polsce coraz częściej dbają o odpowiednie zabezpieczenie terenów zagrożonych zalaniem. Z pewnością z nowego zbiornika retencyjnego ucieszą się mieszkańcy, którzy poczują większe bezpieczeństwo, bez konieczności ciągłego śledzenia pogody za oknem.Wróć do spisu treści