Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl

Przejdź do treści

Młodzież z Olsztyna i niebezpieczne uzależnienie do telefonu.

Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl
Opublikowane według w Nowinki · 5 Styczeń 2018
Jeżdżąc samochodem po ulicach dużych miast, moją uwagę przykuwają coraz częściej młode osoby wpatrzone w ekrany swoich telefonów. To chyba uzależnienie XXI, gdyż taki obrazek to nie jedynie problem Olsztyna, ale i innych miast w Polsce. Młodzież zapatrzona w te małe elektroniczne urządzenia stanowi duży problem, gdyż często brak uwagi na to co dzieje się wokół, może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku.

Przykładem niech będzie kilka przypadków z całego kraju, kiedy to młode osoby grające w popularną obecnie grę na smartfony pod nazwą Pokemon Go, były powodem wypadku i potrącenia. Dzieci nie dość, że potrafiły wtargnąć na przejście dla pieszych to przez brak kontaktu ze światem zewnętrznym pokonywały przejścia na czerwonym świetle. Takie zachowania mogą być przyczyną utraty zdrowia lub nawet życia. Problem dotyczy także nieco starszej młodzieży, która bardzo często oprócz ciągłego wpatrzenia w telefon, nosi w uszach słuchawki. Takie połączenie to śmiertelnie niebezpieczny duet. Młoda osoba nie zwraca uwagi na to co dzieje się wokół oraz nie słyszy żadnych miejskich dźwięków, a jedynie muzykę płynącą z odtwarzacza w smartfonie. Co gorsze w Olsztynie widziałem przypadki, gdy czy to dziecko, czy młody człowiek szedł wspólnie ze swoim rodzicem, który zupełnie nie zwracał uwagi na zachowanie własnego dziecka. Sam byłem świadkiem, gdy na przejście dla pieszych wtargnęła młoda olsztynianka, zupełnie nie patrząca na drogę, idąca wprost pod koła pojazdu. Tylko szybka reakcja kierowcy zapobiegła tragedii. Pisk opon wybudził młodą dziewczynę z letargu, która ze zdenerwowaniem spojrzała na kierowcę, który przed chwilą uratował jej zdrowie.

Ze swojej strony chciałbym przestrzec młodych mieszkańców Olsztyna oraz ich rodziców. Do tych pierwszych kieruję słowa, by uważali na drodze, telefon nie jest niezbędną rzeczą do poruszania się po mieście. Jeśli chcesz odpisać na wiadomość, obejrzeć coś w telefonie to zatrzymaj się lub usiądź na ławce. Wtedy zapewnisz sobie i innym bezpieczeństwo, a jeśli już musisz spoglądać w telefon to rób to z rozwagą i przed każdym przejściem przez ulicę, wygaś ekran telefonu. Do rodziców natomiast chciałbym zaapelować, rozmawiajcie ze swoimi dziećmi i przestrzegajcie przed niebezpieczeństwem jakim jest ciągłe wpatrywanie się w ekran telefonu w przestrzeni miejskiej. Kto jak nie wy ma ich nauczyć bezpiecznych zachowań?Wróć do spisu treści