Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl

Przejdź do treści

Szansa na rozwój terenów wiejskich w powiecie olsztyńskim.

Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl
Opublikowane według w Lokalne · 10 Czerwiec 2017
Mam dobrą wiadomość dla sołtysów z gmin z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Kwotę w wysokości 150 tys. zł na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach konkursu „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego” przyznał samorząd województwa. Głównym celem wsparcia jest promowanie działań z zakresu modernizacji terenów wiejskich poprzez inwestycje oraz wspieranie rozwoju demokracji lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego.

Na naszym terenie znajdziemy blisko 2,5 tysiąca sołectw. Konkurencja jest duża, jednak liczę, że i sołtysi z powiatu olsztyńskiego będą starać się o otrzymanie środków i realizację założonych inwestycji. Co ważne środki mają zmotywować sołtysów do wspólnego tworzenia istotnych dla wsi projektów, razem z lokalną społecznością. Osobiście bardzo mnie to cieszy, gdyż jako mieszkaniec Olsztyna bywam na wsiach, gdzie coraz częściej pojawiają się domy kultury oraz świetlice czy skwery, gdzie można spędzać swój wolny czas. W wielu miejscach nie ma niestety żadnych form rozrywki, pora to zmienić. Każdy projekt w ramach konkursu będzie musiał uzyskać akceptację przez zebranie wiejskie.

Wreszcie skończy się samodecydowanie o inwestycjach, które bywały niespójne z oczekiwaniami mieszkańców wsi. Sołtysi będą musieli współpracować i dyskutować o swoich planach zagospodarowania danej przestrzeni razem z mieszkańcami. To dobre rozwiązanie i będę się bacznie przyglądał przedsięwzięciom, które być może w przyszłości zapewnią mi udane wakacje w jednej z podolsztyńskich wsi.Wróć do spisu treści