Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl

Przejdź do treści

Dbamy o pszczoły w ramach kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”.

Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl
Opublikowane według w Lokalne · 14 Wrzesień 2017
Wszystko zaczęło się w 2013 r., kiedy to w ramach akcji Greenpeace pt. „Adoptuj pszczołę” zebrano fundusze do budowy 17 hoteli dla pszczół i innych owadów zapylających. Obiekty stanęły w całej Polsce, z czego aż 9 w Olsztynie. Najnowsza kampania pod nazwą „Przychylmy pszczołom nieba” ma na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie praktyk rolniczych przyjaznych tym owadom. W specjalnie skonstruowanych hotelach pszczoły znajdują schronienie, miejsce do życia, pracy, rozmnażania oraz zapylania koniecznego do prawidłowego funkcjonowania wielu roślin, krzewów i drzew.

Obecnie prawie 80% roślin występujących w naszym kraju jest zapylana przez owady. Ich brak groziłby brakiem owoców i warzyw, które na co dzień spożywamy oraz zapaścią dla gospodarki rolnej. Zjawisko masowego wymierania pszczół jest szczególnie widoczne w Chinach, gdzie znajdują się tereny, gdzie nie uświadczymy ani jednej pszczoły. W USA natomiast każdego roku ginie blisko 30% pszczół, w Europie 20% (istnieją miejsca, gdzie wskaźnik ten wynosi ponad 50%). Można więc powiedzieć, że co trzecią łyżkę spożywanego przez nas pokarmu zawdzięczamy tym małym, pracowitym owadom. W Polsce spośród 470 gatunków owadów pszczołowatych, wyginięciem zagrożone są aż 222. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to brak dostępnego pożywienia, chemizacja rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby oraz niszczenie naturalnych siedlisk. Gniazda pszczół mogą pojawiać się także w miejscach nietypowych jak zakłady produkcyjne czy na domowych poddaszach. Osoby, które posiadają poddasza ocieplone pianką poliuretanową mogą być bardziej spokojne. Takie poddasze nie jest przyjazne dla gryzoni i owadów, jest dla nich po prostu mniej dostępne, gdyż pianka szczelnie wypełnia każdą szczelinę i zasłania dostęp nie tylko dla zimna, ale właśnie również dla wiatru, owadów i gryzoni. Owady zapylające to również nieodłączony element parków miejskich, które dzięki pszczołom cieszą oczy mieszkańców bogactwem kwiatów i drzew.

Wszystkie hotele dla pszczół na terenie Olsztyna powstały przy konsultacji ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających. Są to nowoczesne obiekty, wpasowane w miejską przestrzeń, łatwe w montażu i późniejszej obsłudze. Przy ich konstruowaniu swój udział biorą często przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, podnoszące szanse zawodowe osób wykluczonych z rynku pracy. Działania Greenpeace nie kończą się jednak na budowie uli mieszkalnych dla pszczół, gdyż swoimi działaniami zachęcają lokalne samorządy do organizowania różnego typu akcji szkolnych, festynów, spotkań na tematy dotyczące ochrony pszczół oraz poprawiania świadomości społecznej w zakresie roli jaką odgrywają pszczoły w dzisiejszym świecie. Udostępniono też instrukcje budowy różnorodnych modeli hoteli, co umożliwia każdemu chętnemu na budowę we własnym zakresie.
Wróć do spisu treści