Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl

Przejdź do treści

Ponad 500 mln zł dotacji dla szkół artystycznych z Olsztyna.

Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl
Opublikowane według w Budownictwo · 2 Październik 2017
Pół miliarda złotych to kwota jaką otrzymają olsztyńskie szkoły artystyczne na termomodernizację energetyczną. Dofinansowanie pochodzi z unijnego programu, który swoim zasięgiem objął 139 placówek kształcenia młodych artystów w całej Polsce. Zmiany zapewniają rozwój placówkom położonym w małych i średnich miastach, a sam program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Głównym celem programu jest modernizacja istniejących w szkołach instalacji energetycznych na nowoczesne, umożliwiające zmniejszenie poboru energii, poprawę warunków kształcenia uczniów oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Ekologiczne rozwiązania umożliwiają także mniejsze strat energii, co będzie skutkowało niższymi rachunkami dla władz szkół. (Czytaj na temat izolacji pianką)

Jedno z dofinansowań wyniesie 409 mln zł i zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej to wsparcie finansowe jest pewne. Takiej zgody wymagają wszystkie inwestycje finansowane z unijnych środków, jeżeli kwota wsparcia jest wyższa niż 50 mln euro. Na liście placówek, które otrzymają dodatkowe środki znalazła się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Jak zapowiada dyrekcja szkoły środki zostaną wykorzystane na remont generalny placówki. Przetarg, który w tej sprawie ogłoszono ma zostać rozstrzygnięty 19 września, a już 20 października rozpoczną się pierwsze prace budowlane. Wsparciem objęty zostanie również lokalny internat. Modernizacja w szkole i internacie zakłada m.in. wstawienie nowych okien, montaż nowej instalacji elektrycznej, oświetlenia ledowego, klimatyzacji, ocieplenie budynków, wymianę instalacji grzewczej oraz całego węzła ciepłowniczego. Oprócz tego zaizolowane zostaną na nowo fundamenty, a na dachach pojawią się panele fotowoltaiczne. Wartość wszystkich prac w tym zakresie to ponad 10 mln zł.

W całej Polsce nie brakuje placówek kształcących młodych artystów, zmiany jakie będą możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu mają pozwolić na odnowienie wysłużonych już obiektów, które często pamiętają jeszcze czasy PRL. Oby pieniądze nie poszły na marne i wraz z poprawą warunków kształcenia, poprawiła się także ilość młodych muzyków, którzy zdecydowanie chętniej wybiorą nowoczesne placówki jako kierunek rozwoju.Wróć do spisu treści