Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl

Przejdź do treści

Masz dług w olsztyńskiej spółdzielni - teraz możesz go odpracować.

Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl
Opublikowane według w Informacje · 12 Listopad 2017
Jak pokazuje Krajowy Rejestr Długów osób zalegających z płaceniem czynszu nie brakuje w całym kraju. Aktualnie w rejestrze na terenie Warmii i Mazur figuruje 543 dłużników, którzy mają łącznie do oddania 8,8 mln złotych. Niechlubnymi rekordzistami w regionie są 28 – letnia kobieta i 56 – letni mężczyzna z powiatu gołdapskiego, których dług wynosi 103,6 tys. zł. Niewypłacalność dotyczy również mieszkańców lokali komunalnych (3106 osób), którzy łącznie z odsetkami, czynszem i kosztami sądowymi są dłużni na ponad 50 mln złotych.

Nie wszyscy jednak zostawiają sprawę długu samą sobie, gdyż rosnąca kwota zadłużenia może prowadzić do eksmisji do lokali socjalnych. Mieszkańcy Olsztyna coraz chętniej korzystają z możliwości odpracowania długu, którą oferują lokalne spółdzielnie. Wśród prac jakie wykonują dłużnicy znajdziemy m.in. sprzątanie terenów zewnętrznych osiedli oraz klatek schodowych, grabienie skoszonej trawy, pielęgnację zieleni, odśnieżanie, konserwacja urządzeń na placach zabaw, mycie ławek parkowych czy zamiatanie. W ten sposób w 2016 r. 35 osób odpracowało dług na kwotę 75,6 tys. zł. Szczęśliwym rekordzistą w odpracowywaniu długu w Olsztynie jest członek Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze”, który w ciągu trzech lat pracy pozbył się długu na łączną kwotę blisko 70 tys. zł. Warto dodać, iż w spłacie zadłużenia mogą pomagać również członkowie rodziny, przez co kwota jaką trzeba oddać spółdzielni zmniejsza się dużo szybciej.

Swoją pracę dłużnicy powinni jednak wykonywać solidnie, gdyż na terenie olsztyńskich osiedli podlegających pod spółdzielnie coraz częściej stosowane są systemy telewizji przemysłowej, zapewniające bezpieczeństwo wokół budynków oraz umożliwiający lepszą kontrolę należytego wykonywania prac.


Wróć do spisu treści