Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl

Przejdź do treści

Czy w Olsztynie można leczyć stopę cukrzycową?

Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl
Opublikowane według w Nowinki · 26 Luty 2018
Okazuje się, że od niedawna można i to z całkiem dobrymi wynikami. Pierwszy gabinet leczenia zespołu stopy cukrzycowej funkcjonuje od pewnego czasu w Olsztynie. Jego głównym celem jest minimalizacja ryzyka ewentualnych powikłań cukrzycowych takich jak chociażby konieczność amputacji stopy. Do tej pory pacjenci z olsztyńskiego regionu musieli korzystać z oferty specjalistycznych przychodni rozmieszczonych w innych dużych miastach takich jak Warszawa, czy Gdańsk.

Kolejnym zadaniem placówki działającej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie jest zapewnienie kompleksowej pomocy i wsparcia osób chorujących na cukrzycę przebywających w szpitalu. Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Zdrowia udało się zakupić sprzęt niezbędny w leczeniu stopy cukrzycowej. Ponadto część pieniędzy przeznaczono na Program Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej na lata 2016-2018.

Wyposażenie gabinetu.

Wewnątrz gabinetu znajdziemy wszelkie niezbędne do leczenia urządzenia m.in. fotel podologiczny, frezarkę do usuwania modzeli, taboret zabiegowy dla doktora, komplet podstawowych narzędzi chirurgicznych składający się z 21 elementów, 3 zestawy do badania neuropatii cukrzycowej, komputer z oprogramowaniem, kserokopiarkę, drukarkę i aparat fotograficzny pozwalający dokumentować postępy w leczeniu ran. Z gabinetu korzystają już pacjenci chorzy na cukrzycę z zespołem stopy cukrzycowej (ZSC), którzy zmagają się w trudnymi w gojeniu ranami oraz deformacją stóp. Najtrudniejsze może się okazać leczenie osób chorych z neuroosteoropatią Charcota. Rozwój ZSC jest bardzo poważnym powikłaniem cukrzycy, może się ono objawiać zaburzeniami dotyku, czucia, bólem, brakiem odczuwania temperatury. To ostatnie może być o tyle groźne, iż chorzy nie odczuwają ewentualnych uszkodzeń mechanicznych oraz poparzeń.  Tak powstała rana przy „wsparciu” ze strony organizmu osoby z cukrzycą jest trudna w gojeniu, często pojawiają się głębsze rany, które łatwo jest zakazić. Taki utrzymujący się stan i w dodatku nieleczony lub leczony zbyt rzadko może skutkować deformacją kości lub w najgorszym wypadku amputacją w obrębie stopy. To może już wyraźnie prowadzić do niepełnosprawności i trudności w poruszaniu.

Jaką pomoc otrzymamy w olsztyńskim gabinecie?

Przede wszystkim podstawową pomoc w zakresie usuwania zbyt dużych zrogowaceń skóry, modzeli, wrastających paznokci. Te drobne zaniedbania mogą być powodem dużo poważniejszych stanów. Taka rutynowa kontrola w gabinecie pozwala dużo wcześniej wykryć niepokojące zmiany stopy cukrzycowej. Gabinet leczenia stopy cukrzycowej pozwala oferować pełne warunki do gojenia się ran, zapobieganiu powstawania wszelkiego rodzaju zwyrodnień. Ponadto mamy tu dostęp do poradni diabetologicznej i oddziału diabetologicznego. Takie sąsiedztwo pozwala tworzyć kompleksowy system wsparcia osób chorych na cukrzycę.Wróć do spisu treści