Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl

Przejdź do treści

Wymarzony domek letniskowy – jak się do tego zabrać.

Wiadomości z Olsztyna | info24.olsztyn.pl
Opublikowane według w Budownictwo · 13 Wrzesień 2017
Kończy się lato i należy wracać do pracy albo do szkoły. Dla tysięcy z nas czas letni to okres odpoczynku, urlopu, wspólnych wieczorów z gitarą przy ognisku. Ładujemy baterię na pozostałą część roku.

Nie od dziś jest jasne, że najbardziej odpoczywa się w otoczeniu bujnej przyrody, tam gdzie możemy oddychać świeżym powietrzem  - najlepiej w Zielonych Płucach Polski. Takie miejsca znajdziecie z pewnością w okolicach Olsztyna.

Teraz już ciężko jest tanio kupić działkę pod zabudowę domkiem letniskowym w dobrym miejscu, ale dla ludzi, którzy nie mają dużych wymagań i ogromnych pieniędzy znajdzie się również coś fajnego. W tych okolicach spotkamy różne budynki, które służą jako domki letniskowe. Czasami są to mieszkańcy Olsztyna, ale zdecydowanie częściej te tereny ukochane są przez mieszkańców Warszawy, którzy tutaj znajdują ukojenie i odpoczynek.

Pomysłów na domy, które mogą służyć jako całoroczne lub letniskowe jest bardzo dużo. Może to być tradycyjny domek murowany, może to być tez dom z bala. Widziałem również domek letniskowy zbudowany z dwóch kontenerów stalowych, połączonych ze sobą, zespawanych bokami. W ściane jednego z kontenera wstawione duże okno tarasowe, a za nim zbudowany został taras z desek. W ścianach znalazło się jeszcze kilka mniejszych okien i drzwi stalowe, wejściowe. Nie zabrakło oczywiście wentylacji i kominka. Wnętrze domku zostało zaizolowane pianką PUR – ceny za m2 nie są już tak duże jak dawniej. Warto jednak w takiej konstrukcji zastosować piankę o strukturze komórek zamkniętych, która jednocześnie stanowi doskonałą hydroizolacje.

Po wykończeniu domek wygląda wspaniale. Z zewnątrz został obłożony deską szalunkową, tak więc wyglądem przypomina „dziwny budynek drewniany”, który jest jednocześnie tradycyjny i nowoczesny. Wszystko jest sprawą wyobraźni i pomysłowości, ale przy niewielkim budżecie można zafundować sobie wspaniałe miejsce do odpoczywania.

Innym rozwiązaniem może być budowa domku drewnianego, szkieletowego. Takie domki drewniane też mogą być bardzo eleganckie, a przy większym zaangażowaniu i  finansowaniu można zrobić solidny dom, z którego skorzystamy i latem, i  zimą. Kominek jest rzeczą bardzo ważną. Może to być jednak nawet taki kominek wolno-stojący, taki piecyk żeliwny na nogach. Ostatnio coraz więcej widać właśnie takich rozwiązań. Szybko się stawia i szybko można skorzystać. W domkach takich przyda się dobra izolacja natryskowa pianką. Najważniejsza tu jest skuteczność izolacji i jej długi okres ważności. Piana PUR na jedną zasadniczą i ważną cechę, która tu jest niezbędna w tego typu domach. Nawet jeżeli zawilgotnieje to pomimo tego pianka, po wyschnięciu nadal będzie zachowywać swoje właściwości termiczne. Takie ocieplenie czy to poddasza czy stropu będziemy cieszyć się po prostu tak długo, że w ogóle zapomnimy o problemie

Usług związanych z ocieplaniem poddaszy nie musimy szukać daleko. W Olsztynie usługi tego rodzaju oferuje TOMCZAK – IZOLACJE NATRYSKOWE. Na ich stronie można zobaczyć nawet cennik ocieplania pianką. Wszystko tam jest przeliczone na ceny za m2 co bardzo ułatwia choćby zorientowanie się w tym temacie – jakie koszty towarzyszą takiej inwestycji w skuteczną izolacje.Wróć do spisu treści